ČNB razantně zvýšila úrokové sazby. Proč? A jaké dopady to bude mít?

07.10.2021

Ve středu 30.9. zasedala rada České národní banky a zvýšila základní dvoutýdenní repo sazbu o 0,75%, což je nejvyšší skok za posledních 24 let. Proč to udělala a jaké dopady to bude mít na náš běžný život?

Sazby hypoték budou dále růst. Většina bank zdražila během týdne o 0,3-0,5%, což je největší jednorázový skok v mé kariéře.

Proč?

Ekonomika, spotřeba, výroba se po pandemii rychle vrací do svého normálního výkonu a současně máme velmi nízké sazby, které se snižovaly na jaře 2020, aby pomohly ekonomice při pandemii a následném vzpamatování se.

Vysoká inflace, která svou mírou překvapila u nás i v zahraničí.

Zde bych rád před volbami zdůraznil a citoval guvernéra Jiřího Rusnoka, který nejprve diplomaticky a pak už ostřeji komentoval i kroky současné vlády:

"Rozpočtová politika generuje výrazné deficity v době ekonomického růstu a je jasné, že to přispívá k inflačnímu prostředí"

"Důvodem tak velkého zvýšení sazby je mimo jiné nesmyslné utrácení, které rozpoutala v poslední době vláda"

Co způsobilo vysokou inflaci?

  • Potrhané dodavatelské řetězce, kdy nejsou dostupné určité materiály nebo výrobky např. čipy
  • Napjatý trh práce. Nejsou lidé.
  • Velmi silně rostou ceny nemovitostí. Pomalu se staví, resp. povolují stavby a do toho se strašně moc úspor přesouvá z jiných investičních nástrojů právě do nemovitostí
  • Přispívá i vláda svými deficity a nesmyslným utrácením

Co kdyby ČNB sazby nezvedla?

Pak by se normální inflace nepohybovala dlouhodobě kolem 2%-3%, ale kolem 4-5% a vzniklo by nepříjemné prostředí pro práci, podnikání a investování obecně.

Schválně si zkuste představit život v prostředí, kde se vše zdražuje každý rok o 5% dlouhodobě.

Jaké dopady to bude mít?

V první řadě se zdraží podnikatelské úvěry. Jejich sazby velmi provázané, často přímo odkazované na tuto základní dvoutýdenní repo sazbu.

Pro běžného občana (fyzickou osobu, OSVČ) to může mít vliv na zdražení úvěrů s krátkou splatností, například spotřebitelských úvěrů nebo účelových úvěrů využívaných např. na nákup auta, stroje apod.

Menší nebo nepřímý vliv bude mít zvyšování sazeb na hypoteční úvěry. Jejich sazby se totiž více odvíjí od ceny dlouhodobých zdrojů. V praxi to vypadá tak, že v reakci na zvýšení základní sazby o 0,75% 30.9. došlo hned 1.10. k navýšení sazeb za které si banky půjčují mezi sebou a to už přímý vliv na hypoteční úvěry má. Během příštích dnů a týdnů zdraží většina bank o 0,3-0,5% a sazby hypoték se dostanou přes 3%.

Běžný smrtelník však velmi ocení pokud se povede inflaci zkrotit a zmírní se tempo všeobecného zdražování. To zkrocení inflace však neočekávejte ihned a během pár týdnů. Potrvá to dlouhé měsíce, než se současné kroky projeví.

Jak reagovat?

Pokud zvažujete nějaký investiční úvěr třeba do podnikání nebo na koupi nového vozu, tak bych zbytečně neotálel. Na trhu jsou teď velmi zajímavé nabídky a často si lze půjčit za sazby nižší, než je aktuální míra inflace, což je historický unikát.

U hypoték zkusme na maximum využít dlouhé rezervace sazeb (i 2-3 měsíce dopředu) nebo hypotéky bez nemovitosti, kdy si nejprve schválíte nějaký limit a až pak si vybíráte nemovitost a máte na to třeba 2 nebo 3 roky.

A určitě se začněme připravovat na konec fixace u našich stávajících hypoték, které máme se sazbami kolem 2%. Při hypotéce 3 000 000 Kč na 30 let znamená navýšení z 1,99% na 3,49% zvýšení splátky o 2 381 Kč / měs., tedy o 794,- Kč za každý milion, který máme půjčený.

Takže ideálně začít pravidelně investovat třeba tisícovku, dvě, zvyknou si na větší zátěž a zároveň tím vytvořit rezervu a prostor pro případný mimořádný vklad.