Jak našetřit milion? Někomu postačí i dvě stovky měsíčně!
Přiznejme si, kdo by vyjma miliardářů nechtěl být milionář? Využil jsem svojí superschopnost - vzorce, tabulky, excel a připravil přehlednou tabulku, jak na to.
Zajímavé je, že absolutně nezáleží na tom, kolik máte peněz, reálný milion lze získat i odkládáním necelých dvou stovek měsíčně. To, co potřebujete, je čas, případně dobré zhodnocení a ideálně obojí.
Co myslím tím reálným milionem? Pokud byste si mohli odkládat přes 80 tis. měsíčně, našetříte milion za rok a bude mít opravdu téměř stejnou hodnotu jako když jste spořit začínali. Pokud ovšem ten milion plánujete za 3, 5, 10 nebo 20 let, už vstupuje do hry stará dobrá inflace. Já v mé tabulce počítám s reálným milionem, dnešním milionem a proto mě nezajímá zhodnocení v procentech, ale v procentech o která překoná mé spoření/investování inflaci. Takto bychom mimochodem měli přemýšlet vždy když někam ukládáme peníze.
Skvělé, tak tu máme parádní tabulku, ale co si z ní vzít? Za mě si z ní odneste tato zajímavá fakta:
- Milion dokáže našetřit každý, stačí chtít a trochu u toho přemýšlet.
- Čím delší dobu na našetření milionu potřebujete, tím důležitější je zhodnocení. Všiměte si jak to vypadá u 20 let. Fanoušek odkládání pod polštář se nadře 2x tolik, než člověk investující do růstového portfolia se zhodnocením kolem 5% nad inflaci. Při 30 letech dokonce 3x tolik!
- Když si již od první výplaty začnete odkládat cca 10% příjmu stranou, po čtyřicítce budete milionář/-ka
A jaké produkty si přiřadit k jednotlivým procentům?
-2% Určitě polštář, trezor, běžný účet apod. Vzhledem k jejich nulovému zhodnocení zaostávají zpravidla za inflací o 2-3%. Meziroční inflace v dubnu 2020 činila 3,2% (zdroj: ČSÚ 2020)
-1% Může patřit spořícím účtům a "starým" penzijkům založeným před rokem 2013, přesněji transformovaným fondům
0% Odpovídá konzervativním investicím, v určitých objemech třeba stavebním spořením, konzervativním "novým" penzijkům, termínovaným vkladům
1% Konzervativní nemovitostní fondy, stavební spoření, některé dluhopisové fondy
3% Vyvážené investiční fondy, rizikové dluhopisy, akčnější nemovitostní fondy, přímé investice do rezidenčních nemovitostí
5% Růstová a dynamická portfolia s velkým podílem akcií, komerční nemovitosti
7% Akcie, čistě akciové fondy, akciová ETF, logistické areály
Upozorňuji, že toto rozřazení je pouze orientační, záleží na mnoha dalších faktorech a bez konzultace se specialistou na finanční plánování se do ničeho nepouštějte! I když toho o financích víte hodně, vždy je přínosem to probrat s někým, kdo má zkušenosti. Zkrátka a jasně, pojďme na kafe! :)
A pokud místo kávy dáte raději přednost dalším článkům, přečtěte si něco o tom, jak jsou naše úspory v bankách skutečně pojištěny, případně která investice je opravdu bezpečná.
PS: Slůvko "kafe" lze zaměnit za "pivo", "víno", "čaj", "oběd", "snídani", zkrátka vše, co odpovídá dobrým mravům.