Investování v současné situaci - jaky je můj postoj?
Hromadí se nám čím dál více dotazy na téma investování, využívání příležitostí a naopak ohrožení z poklesu hodnoty akcií a fondů. Pokud se budeme bavit o využívání příležitostí, tak jaké jsou důležité otázky, které bychom si měli položit? Zde jsme vám sepsali postup, který jsme si stanovili a důkladně konzultovali u nás doma s našimi vlastními penězi.
1) Je to příležitost - za prvé jsme si sedli a ujasnili si, že se jedná o příležitost, nikoliv průšvih. Jedenáct let se čekalo na moment, kdy zase půjde s chladnou hlavou nakoupit akcie, akciové indexy a fondy výrazně pod cenou. Ujasnili jsme si tedy pravidla a očekávání. V první řadě jsme si řekli, že neočekáváme rychlé zbohatnutí, což je základ. Víme, že když teď zainvestujeme, tak vyděláme, ale netušíme kolik a jak dlouho to potrvá. Možná rok, možná tři, možná 5 let.
2) Investovat budeme pravidelně - nikdo z nás totiž neví, zda už máme největší propady za sebou nebo nás ještě čekají. Takže systematicky, pravidelně, každý týden.
3) Nebudeme machrovat - nebudeme nakupovat jednotlivé akcie. Tací frajeři nejsme, tečka. Musíme na to jednodušeji, budeme nakupovat aktivně či pasivně řízené fondy, tedy "balíčky akcií".
4) Zamyšlení nad rezervami, příjmy, výdaji - sedli jsme si, spočítali naší hotovost, příjmy a výdaje na půl roku dopředu. Podle toho jsme zvolili optimální částku k investování, ze které máme oba dobrý pocit. Ani málo, ani moc. A neustále nám bude zbývat dostatečná rezerva.
5) Krizový scénář - víme přesně odkud vezmeme peníze na provoz domácnosti i podnikání kdyby se něco nepovedlo a jsme ochotni nést ztráty, kdyby přišel třeba výpadek příjmů a my museli přestat investovat nebo při nejhorším část investovaných peněz vybrat. Je naprosté bláznovství se vyždímat z rezerv. Tvorba rezerv je totiž jedním z hlavních stavebních kamenů finančního plánování.
6) Omezení, priority - doma i v práci se teď budeme soustředit na klíčové úkoly a minimalizovat náklady. Ať jde každá koruna buď na nezbytné věci nebo do investic.
Za nás tedy: Aktuální propady rozhodně nejsou signálem k prodeji investic, ale naopak k nákupu ve slevě nebo k prostému držení a ignorování současného stavu. Tak jako tak nemá význam zkoušet zbohatnout přes noc, ale přemýšlet v delších horizontech.
A pokud si to na těch akciích a fondech neumíte dostatečně dobře představit, doporučuji si to představit třeba na cenách bytů. Co byste dělali, kdyby najednou propadly ceny nemovitostí o 30%? Asi byste neběželi prodat svůj byt v panice, že o všechno přijdete. Stejně tak byste asi nešli hned zítra koupit 4 byty na hypotéku, protože byste měli strach, že pokles nemusí být konečný.
Spíš byste pomalinku začali přemýšlet o koupi jednoho bytu, po čase dalšího a dalšího a postupně byste za nízké ceny pomalu a systematicky rozšiřovali své portfolio.
Samozřejmě vše za předpokladu, že byste na to měli dost peněz. Přeci jen pravidelně investovat mohu už za pár stovek, což se o bytech úplně říci nedá.