Kreditní karta, jak na ní vydělat?
Nás obchodníky učí špičky v oboru koukat se na svět očima klienta, abychom lépe vnnímali a chápali i druhou stranu a snadněji odhadli její přání a potřeby. Zkusme to pro jednou obrátit a podívat se na svět očima banky.
Proč? Proč nám banky i některé soukromé společnosti nabízí kreditní karty s řadou benefitů, výhod a ještě nám za každou platbu vrací část peněz zpět na účet? Protože nás mají rádi? Protože se jim líbí náš sladký úsměv? Protože mají příliš velké zisky a ten Peťan je fajn chlap, tak proč mu pár stovek neposlat?
Asi ne. Pravděpodobnější scénář je, že to mají sakra dobře spočítané. Cílem banky je dostat co nejvíce klientů do fáze, kdy vyčerpají limit na své kreditní kartě a nedokáží ho v tzv. bezúročném období srovnat. Pak klientovi naskočí úrok ve výši cca 20-30% p.a. a banka začíná vydělávat. Jednoduché. Čím větší procento lidí "spadne" do úročení, tím větší zisk.
Sám kreditní kartu vlastním, denně využívám a nedám na ní dopustit. K tomu, abych na ní vydělával, musím ale dodržovat hned několik pravidel.
1) Vhodný limit
Při platbě kreditkou v podstatě neplatíte svými penězi, ale penězi banky. Ta vám pak jednou za čas všechny vaše nákupy sečte a je na vás se s ní vyrovnat. Pokud máte maximální limit na kreditní kartě 30 000,- Kč a vaše mzda je například 50 000,- Kč, je dosti pravděpodobné že se minimálně jednou měsíčně s bankou dokážete vyrovnat. Pokud je to ovšem naopak, že si nastavíte limit třeba 50 000,- Kč a berete 25 000,- Kč / měs., můžete se při větších nákupech dostat do problémů. Nikdy si nenastavujte vyšší limit, než je částka, která vám zbyde ze slabé výplaty ponížené ještě o všechny trvalé platby a inkasa, která nejdou kreditkou zaplatit.
2) Hlídat si bezúročné období
Bezúročné období u kreditních karet pro fyzické osoby bývá zpravidla 55 dní, jeho fungování není jednoduché vysvětlit a banky vám v tom rozhodně nepomohou (ostatně, proč by to dělali?!). Nejjednodušší by bylo po měsících. Představte si, že byste vždy od prvního dne do posledního dne v měsíci platili kreditkou. Na konci měsíce by vám přišel výpis a vy byste měli dalších 24-25 dní (30 + 25 = 55 dní) na to se s bankou vyrovnat. A mezitím by od prvního dne dalšího měsíce začalo období nové.
Příklad: Od 1.6. do 30.6. utratím na kreditku 15500,-. Do 25.7 tedy musím bance poslat 15500,-. Vše co utratím po 1.7. se mi už počítá do výpisu, který se uzavře 31.7 a budu ho muset doplatit 24.8.
To by bylo celkem jednoduché, což ale nenahrává bankám a jejich cílům a proto se vám vaší jednoduchou matematiku snaží nabourávat např. tím, že vám počátky bezúročných období nedají na první den v měsíci, ale třeba na 15.. A to už se hůře hlídá i počítá.
3) Nevybírat z bankomatů
Kreditka je vhodná na placení kartou, nikoliv na vybírání z bankomatů. Proto mějte vždy po ruce jak kreditní, tak debetní kartu. V případě výběru z bankomatu kreditní kartou mohou být účtovány velice vysoké poplatky.
4) Nepoužívat jako spotřebitelský úvěr
Velice často se u klientů setkávám s tím, že kreditní kartu používají jako spotřebitelský úvěr. Vyčerpají její limit a pak jí splácí minimální možnou splátkou. A to je absolutně špatně. K tomu kreditní karta opravdu neslouží. Zatímco úroky u spotřebitelských úvěrů se pohybují mezi 5-10%, u kreditních karet je to nejčastěji od 20 do 30%. Banka na Vás tedy v průměru vydělá 5x více peněz. A to se vyplatí! (vlastníte-li banku)