Která investice je opravdu "bezpečná"?
Nedávno jsem se setkal s názorem, že investice, která má neustále nízký kladný výnos (představte si třeba stabilní 1% ročně) je "bezpečná", zatímco investice, která je jednou v plusu, jednou v mínusu, avšak na dostatečně dlouhodobém horizontu má krásný výnos, je "riziková". Konkrétně to bylo u případu "staré" penzijko (transformovaný fond) vs. "nové" penzijko (účastnický fond, vyvážená strategie).
Donutilo mě to se zamyslet nad pojmem "bezpečná investice".
Opravdu je vrcholem bezpečí investice, která má většinu let výnos nižší , než je inflace? A je jedno, zda se jedná o spořící účet, stavební spoření nebo třeba výše zmíněné "staré" penzijko. Když se kouknete na dlouhodobý vývoj inflace v ČR a na dlouhodobý vývoj zhodnocení na výše zmíněných produktech, zjistíte, že zaostávají za inflací. A tím pádem hrozí, že pokud na nich necháte delší dobu ležet peníze, zaručeně proděláte. Početně sice třeba na tom "starém" penzijku bude peněz více, ale hodnotu už nebudou mít takovou.
Na krátkém horizontu řekněme max. 3-5 let se to dá ještě přežít. Ztráta hodnoty není tak citelná a můžeme to brát jako daň za krásný pocit, že každý rok vidíme na výpise pouze kladná čísla. Ale co delší horizont? Třeba 15-20 let? (stavebko pro děti) Nebo 20-30 let? ("staré penzijko"). Dokážete si představit, co znamenalo 100 000,- Kč v roce 1994 a co znamená v roce 2019? Za 25 let. V roce 1994 jste na 100 000,- Kč vydělávali průměrnou mzdou více, než rok. Dnes to je průměrná mzda za čtvrtletí. A zkuste se podívat kolik tenkrát stálo pivo v hospodě a kolik stojí dnes.
Vidíte, co se stane, když vaše peníze na dlouhodobém horizontu nedokáží porážet inflaci?
A teď z opačného tábora. Jako vysoce rizikové je pokládáno portfolio složené výhradně z akcií. Ovšem zkuste v historii najít období ve kterém bych uložil peníze na 20 let do akcií a prodělal. (Tím uložit do akcií nemyslím jednu konkrétní nebo dvě, ale rozumně zvolený balík akcií, mix např. 100 největších firem světa nebo TOP 500 firem v USA).
Nic nenajdete. Při takto dlouhém horizontu nenajdete ani jedno období, kdy by akcie prodělaly. Neprodělal ani ten, kdo v roce 1988 vložil a vybíral v krizi v roce 2008 v tom největším propadu. Dokonce docela dost vydělal. A to jsem zašel do extrémů, málokdo si troufne sestavit si portfolio pouze z akcií.
Co je tedy ta "bezpečná investice"? Ta, kde mám téměř 100% jistotu, že na delším horizontu moje peníze ztratí na hodnotě nebo ta, kde mám téměř 100% jistotu, že při dodržení horizontu vydělám v průměru 5-7% ročně nad úroveň inflace?
Své o tom ví Nobelova nadace. Ta, do které dal své dědictví Alfred Nobel, aby z jejího majetku byly navždy vypláceny odměny za Nobelovy ceny. V roce 1901 začali z 31 miliony švédských korun a měli investovat "bezpečně". To slůvko "bezpečně" bylo definováno jako investice do dluhopisů s minimálním rizikem (kryté státem, nemovitostmi apod.) Každoročně sice dosahovali pouze kladných výnosů (obdobně jako "staré" penzijko, spořící účet či stavebko), ale neporáželi inflaci. A tak jim v roce 1953 zbylo už jen 38% původních peněz (v aktuální reálné hodnotě). Neustále prodělávali. Nakonec byli nuceni změnit význam pojmu "bezpečná investice" a začali investovat i do akcií a alternativních investic. Sestavili portfolio namixované z akcií (cca 50-60%), dluhopisů (cca 20-30%) a alternativních investic (cca 20-30%) a díky tomu se z oněch 38% dostali v roce 1991 na 100% hodnoty původního dědictví (hodnotou, částka je to vlivem infalce násobně vyšší). Dnes již přesáhli dokonce i dvojnásobek hodnoty dědictví a to vše navzdory tomu, že více než 100 let vyplácí každý rok odměny za Nobelovy ceny (aktuálně 23 mil. Kč). Mimochodem od roku 1953 mají průměrný výnos přes 8% ročně.