5 zajímavostí o důchodech
1) Je to novinka
První důchody zavedl v roce 1889 v dnešním Německu Otto von Bismarck, na našem území se objevily až v roce 1924. V tu dobu už běžně fungovalo investování do podílových fondů a vzikl i úplně první otevřený podílový fond. Zároveň už uběhlo 322 let od vzniku první akciové společnosti.
2) Odchod do penze v 65 je nevídaný luxus
Věk ve kterém u nás lidé odchází do důchodu je stejný jako když se důchody zaváděly v roce 1924. S tím rozdílem, že tehdy byla průměrná délka života pouhých 58 let! Po válce v roce 1948 byl odchod do důchodu stanoven na krásných 60 let, ovšem lidé se tehdy dožívali pouze 62 let. Vzhledem k dnešní průměrné délce života 79,5 roku si v důchodu užíváme krásných 14,5 roku!
3) Spoléháme se na stát
95%-97% prostředků pro seniory v ČR zajišťuje stát, což je světový i historický unikát. Po tisíce let se lidé spoléhali sami na sebe (majetek vybudovaný za aktivního života) a svojí rodinu (zejména potomky). Vzhledem k tomu, že v současnosti jde na důchody zhruba třetina státního rozpočtu a to stále máme ještě alespoň tři pracující na jednoho důchodce (v roce 2050 by to měli být už jen dva), budeme zřejmě nuceni svou rentu vzít alespoň částečně do vlastních rukou. Což je ve vyspělých zemích i tak nějak normální.
4) 90% lidí má penzijka, která se řadí mezi nejhorší v Evropě
Mluvím samozřejmě o transformovaných fondech, jejichž největší boom nastal na konci roku 2012 ještě před změnou zákona. Tehdy to byl celkem logický krok, ale od té doby se již leccos změnilo. V čem že je ten háček? Ve zhodnocení, které plyne ze způsobu investování těchto fondů. Povinnost, přinést klientům každý rok pouze kladné zhodnocení zní jako skvělý nápad, pokud ovšem nejste manažerem takového fondu. Máte totiž natolik svázané ruce, že překonat zhodnocením alespoň inflaci je téměř nemožné. A tak úspory klientů rok co rok jen ztrácí na hodnotě. Na krátkém investičním horizontu není na konzervativním investování nic špatného, bohužel většina majitelů penzijek má do penze ještě desítky let a investovat na tak dlouhém horizontu ještě při pravidelných vkladech 100% konzervativně je z investičního pohledu absolutní nesmysl.
5) Ženy pobírají důchod 1,5x déle
Průměrná žena se v ČR dožívá 82 let, zatímco muži pouze 76 let. Pokud obě pohlaví odchází do důchodu shodně v 65 letech, straví v něm ženy krásných 17 let a muži pouze 11 let. To ovšem bude platit až u lidí narozených po roce 1971. U starších ročníků hraje roli i pohlaví a počet dětí, takže současné důchodkyně pobírají důchodi i 2x déle, než jejich mužští protějšci.