Moje peníze jsou v bance pojištěny. Opravdu? 

28.10.2018

Jeden z nejsilnějších argumentů, proč neinvestovat a držet peníze v bankách na běžných i spořících účtech, termínovaných vkladech nebo někde ve spořitelně na stavebním spoření je, že jsou peníze ze zákona pojištěny. Hezky až do hodnoty 100 000 Euro. Napadlo vás někdy otázka, jak takové pojištění funguje?

Spoustu odpovědí získáte na stránce www.garancnisystem.cz , kde je veškerá problematika hezky a jednoduše popsaná. Odpovědi na vaše základní otázky by tam měly být dostačující. Když to zjednoduším, každá z bank a spořitelen musí pravidelně odvádět příspěvky do speciálního garančního fondu. V něm se peníze hromadí a v případě, že by nějaká z finančních institucí zkrachovala, rozdělí se tyto peníze mezi střadatele. A kdyby na někoho nezbylo, podá pomocnou ruku stát, případně si garanční fond peníze někde půjčí, aby se dostalo na všechny a do 100% jejich vkladů.

Pokud milujete pozitivní myšlení, optimismus a růžovou, přestaňte číst. Tohle vám prostě musí stačit. Na nic se dál neptejte, v ničem nešťourejte. Pokud ovšem stejně jako já rádi prudíte, pojďme si položit pár dalších otázek.

Kolik je v tom fondu peněz? Dle výroční zprávy (odkaz zde) bylo ve fondu k 31.12.2017 30,284 miliardy korun! Nádherné číslo, spousta peněz. Nesmíme si ale položit další otázku.

Kolik peněz mají lidi uloženo v bankách a spořitelnách? K přesnému číslu se nemohu dopátrat, ale dle těchto jednoduchých dat z ČNB to vypadá (odkaz zde) na 4 418 miliard. Což je pouze 145x více, než je peněz v garančním fondu :)

Jen pro zajímavost, objem vkladů u největších bank jako je Česká Spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB se pohybuje kolem 800 miliard. A i u relativně "malých" bank jako je Moneta, Fio nebo Airbank se pohybujeme kolem 100 miliard.

Ale co, na stránkách garančního fondu se píše, že když dojdou peníze, pomůže stát. To asi ano. A ten na to vezme kde?! Státní rozpočet pro rok 2018 byl navržen na hospodaření s 1 364 miliardami. A jelikož je to o 50 miliard více, než je jeho příjem, není tam rezerva žádná. Zajímalo by mě, jak by s ním zamával krach takové ČSOB.

Tímto šťourání ukončím. Není důvod k panice, vaše úspory jsou v bankách v bezpečí. Rozhodně ve větším, než doma pod polštářem, protože i přes klesající trend bylo loni vykradeno 2823 bytů a 3272 domů. Každopádně doufám, že jsem alespoň částečně objasnil, proč pro uložení svých peněz preferuji různé typy fondů, kde je můj majetek oddělen od majetku fondu a je jím pouze spravován.

Zdroje informací: Ministerstvo financí - státní rozpočet v kostce, web České národní banky, web garančního systému, výroční zprávy jednotlivých bank,