Proč ještě stále máme prodělávající penzijka?

28.01.2020

Už jste četli úžasný článek na téma bída českých "penzijek"? Odkaz na článek, který v tomto článku komentuji naleznete v odkazu na konci. 

Aktuálně má v ČR penzijko 4 445 245 lidí. Z toho 3 345 778 (75%) ve "starých" transformovaných fondech - to jsou ta penzijka o kterých se v článku mluví jako o jedněch z nejhorších na světě. To jsou ta, která si půlka národa běžela založit v prosinci roku 2012, než přijdou ta "zlá, nová penzijka". A 1 099 467 (25%) lidí už využívá ta "nová" penzijka, která mohou s penězi pracovat celkem rozumně, když si to člověk dokáže správně nastavit. A to jsou ta, která umí dlouhodobě vydělávat i kolem 10% ročně a po nepovedeném zakončení roku 2018 vydělala v roce 2019 v mnoha případech i 15-25%!

Výsledky za 2019 zde (klikněte na výsledky za 4. kvartál - účastnické fondy)

Proč tedy stále máme zcela dobrovolně 75% penzijek "špatně"? Důvody vidím tři. Špatná finanční gramotnost obyvatel ČR - nikdo nás nikdy nikde neučil základní pravidla týkající se práce s penězi a jejich zhodnocení. Dále pak lobbing (tento názor nemám ze své hlavy, ale moc mě zaujal) a paradoxně za vše mohou i nízké provize pro obchodníky.

Proč ta finanční gramotnost? Češi stále nepochopili, co znamená na dlouhém horizontu "investovat bezpečně", případně "odkládat peníze tak, aby byly v bezpečí". Většina národa se mylně domnívá, že bezpečí = garantovaný výnos, který bude vždy kladný. Ale tak tomu je pouze na krátkém časovém úseku. Dlouhodobě to nefunguje. Pokud chcete garantovaný a kladný výnos každý rok, nemůžete se přeci pouštět do žádných větších akcí, zainvestovat do nějakého projektu. V podnikání, zaměstnání, životě i práci s penězi. A časem na to doplatíte. Své o tom ví třeba Nobelova nadace, která  snaze "investovat bezpečně, garantovaně, bez kolísání" přišla v letech 1900 - 1953 o dvě třetiny majetku, než konečně změnili definici "bezpečného investování". Penzijka jsou zkrátka dlouhodobý produkt.

Proč Lobbing? Jak se v článku zmiňuje pan docent Havránek, tak naše penzijka patří mezi jedny z nejnákladovějších a velice často investují shodou náhod celkem nesmyslně a draze v rámci jednoho holdingu. Když si ale chcete své staré penzijko převést na nové, čeká vás velice složitý, několikaměsíční proces roztáhnutý do několika jednání. Když jsem se jednou na certifikačním školení ptal, proč tomu tak je, proč ty procesy nejsou jednodušší, bylo mi odpovězeno, že při tvorbě příslušných zákonů tam byl velice silný lobbing velkých penzijních fondů, kterým celkem vyhovovaly staré pořádky, přesněji minimální výnos pro klienta za celkem solidní manažerský poplatek. Tím myslím situaci, kdy penzijní fond reálně vydělal 1,5% a z toho šlo 0,7% klientovi na zhodnocení a 0,8% byl manažerský poplatek fondu.

Proč jsou problémem nízké provize pro obchodníky? Víte, proč vám téměř nikdo nikde nenabízí předělání penzijka? Protože obchodník typu Staníček by na tom zkrachoval! Provize za sjednání penzijek nám zredukovali natolik, že se z toho stala charitativní činnost pro věrné klienty. Představte si, že musíte složit složitou certifikaci, na tu se musíte naučit a pak si jí musíte zaplatit a dalšími platbami pravidelně obnovovat. Následně chcete klientovi předělat penzijko. Nejprve s ním musíte provést důkladnou analýzu, pak vyplnit příslušné investiční dotazníky, na závěr navrhnout vhodné řešení a to si musíte obhájit v záznamech o schůzce. Pak musíte vypovědět starou smlouvu, připravit novou, čekat dva měsíce. Po dvou měsících to celé dotáhnete do konce a za svou práci dostanete odměnu třeba 600 Kč. Stálo vás to tři jednání s klientem, stohy papírů a několik hodin práce. Platíte kancelář, asistentku, tiskárnu apod. Toto prostě nikdo dělat nebude. To je lepší vzít auto, asistentku a začít rozvážet pizzu. Toto mi prostě nikdo nemůže mít za zlé. Nikdo nepodniká proto, aby zkrachoval.

Odkaz na článek o bídě českých pejzijních fondů naleznete zde - https://archiv.ihned.cz/c1-66692950-bida-ceskych-penzijnich-fondu

Víte jak a proč na penzijko? Víte jak to využívat naplno? Víte jaký je rozdíl mezi starým a novým? V příštím článku si rozebereme pejzijka od A do Z.