Reálný vs. Nominální výnos. Víte jaký je v nich rozdíl?
Myšlenka: Proč u úvěrových produktů musí banky uvádět RPSN, tedy reálnou úrokovou sazbu včetně všech nákladů a poplatků okolo, zatímco u vkladových a spořících produktů se reálný výnos nikde neuvádí?
Já osobně si myslím, že kdyby byli lidé denně v kontaktu s reálným zhodnocením svých peněz a nikoliv nominálním, začali by uvažovat a pracovat s penězi trochu jinak, lépe. Snáze by pochopili, že spořit se má na velmi krátkých časových horizontech a na těch dlouhých je třeba rozumně investovat.
Jaký je tedy rozdíl mezi nominálním a reálným zhodnocením?
Nominální výnos je ten, který vidíte v reklamě, ve smlouvě nebo na výpise. Říká vám o kolik se vaše finance zhodnotí číselně.
Reálný výnos započítává i inflaci, pokles hodnoty peněz (nominální výnos mínus inflace). Takže řeší o kolik reálně mé úspory zhodnotí. O kolik více věcí a služeb si za ně budu moci koupit, než třeba před rokem.
Příklad: Je moc hezké, že jsem v roce 1998 za 1 rok vydělal na termínovaném vkladu 10% a z vložených 100 000 Kč mám 110 000 Kč . Ale k čemu mi to je, když za rok vlivem inflace poklesla hodnota peněz o 10,7 % a já si reálně koupím za ty peníze ještě o něco méně zboží, než před rokem?!
Ačkoliv nominální výnos byl krásných 10%, reálný výnos byl -0,7%
To ale není vše! Co kdybych opravdu řešil něco jako RPSN a započítali daně, poplatky a další náklady?
Zpět k příkladu výše. Sice jsem vydělal za rok 10 %, tedy 10 000 Kč, ale ty jsem musel zdanit. Počítejme s daní 15 % tak, jak je tomu dnes. A dejme tomu, že na poplatcích za založení a vedení účtu jsem zaplatil celkem 500 Kč. To jsou -2000 Kč.
Ačkoliv nominální výnos uvedený ve smlouvě byl krásných 10%, reálný byl -2,7%. Docela slušná ztráta nemyslíte?
Pojďme se tedy trochu pobavit a podívejme se na některé oblíbené produkty očima jak nominálního, tak i reálného výnosu. Tabulky níže zobrazují jednotlivé produkty, jejich průměrné nominální a reálné výnosy za jednotlivé roky a průměrnou inflaci jednotlivých let.
Stará penzijka - pezijní připojištění
Nová penzijka - doplňkové penzijní spoření
Termínované vklady
Spořící účty
Stavební spoření
Zdroje:
Zhodnocení penzijních fondů mám od Asociace Penzijních Společností ČR, www.apfcr.cz
Inflace zdroj: Českého statistického úřadu, www.czso.cz
Aktuální zhodnocení spořících účtů jsem si 11.10.2020 dohledal na stránkách jednotlivých bank.
Sazby u termínovaných vkladů jsem si zase půjčil od J&T banky, jejíž produkty rád využívám.
A u stavebních spoření mi pomohl web stavebky.cz, kde mají moc šikovnou kalkulačku na skutečné výnosy stavebních spoření.