Zlato - bezpečí a stabilita nebo riziko, nejistota a mizerné zhodnocení?

06.04.2019

Každý týden padne alespoň jedna otázka na investice do zlata. A já se na to vždycky tvářím hrozně kysele, proč? Ještě nikdy jsem totiž neslyšel profesionála, který opravdu rozumí investicím a dlouhodobě investuje, aby doporučoval investice do zlata. Pokud ho ovšem sám neprodává!

Zlato je totiž drahý kov, pouze kov. Ten sám o sobě nenese žádný úrok. Zhodnocení tedy pochází pouze z růstu jeho hodnoty. A hodnota roste tehdy, když roste poptávka. Ta zpravidla roste, když běžný lid očekává nějakou krizi či jiný průšvih bez ohledu na to zda přijde či nepřijde. Cenu zlata tedy určují hlavně emoce.

Prodej zlata a investic do něj je téměř neregulovaný obor! Prodejci a obchodníci si s námi mohou dělat, co chtějí, a nikdo jim nebrání rizikové investice prezentovat jako bezpečné spoření!

Běžný lid má v hlavě zakódováno zlato jako uchovatel hodnoty. Chápu, ale nerozumím tomu. Kolikrát jsem slyšel, že když bude nejhůř, peníze nebudou mít žádnou cenu, budu moci vzít zlato a platit zlatem. Opravdu? A co když ho stejně jako peníze druhá strana prostě nebude brát jako platidlo? Co když lidé dají při válce nebo apokalypse přednost třeba jídlu, vodě, bydlení či nějaké službě, dovednosti? Co udělají s kusem žlutého kovu? Kdo mi zaručí, že zrovna blýskavý žlutý kov budou ostatní chtít a proto mi za něj vymění jídlo, které vypěstovali?

Když cena zlata z nějakého důvodu roste, vyrojí se hejna jejich prodejců a devastují české domácnosti. Prodej investic do zlata je totiž téměř neregulovaný obor! To je důležitá věc, kterou je třeba si uvědomit. Prodejce Vám může beztrestně nakecat téměř cokoliv.

Bezpečná, stabilní investice, uchovatel hodnoty?

Ředitel naší investiční divize zkusil porovnat zlato chápané běžnými lidmi jako to nejbezpečnější s akciemi, které jsou očima lidu chápány jako to nejrizikovější.

Výsledek? Za posledních cca 45 let po očištění o inflaci zlato zhodnotilo v průměru 1,5% ročně. Americké akcie 6,4% ročně a Evropské akcie 5,3% ročně. Zhodnocení tedy nic moc, to se ale čekalo. A to bezpečí a stabilita? Představte si, že zlato má větší volatilitu, než akcie! Překlad: hodnota zlata daleko více kolísá (doslova lítá) nahoru, dolu, než akcie!!! Na stabilitu tedy zapomeňte.

Dalším problematickým bodem je bezpečnost a transakční náklady. Opět upozořnuji, prodej zlata není moc regulovaný. Když si koupíte slitek zlata v nějakém obalu, rozeznáte zlato od pozlaceného olova? Co skladování a zabezpečení? A komu ho pak prodáte? Bude ta neregulovaná společnost ještě fungovat? Nákup zlata je podobný jako směna peněz ve směnárně. Kurz (hodnota) je někde uprostřed, nakupujete ale za cenu vyšší, než je kurz a prodáváte za cenu nižší. Stejně jako když měníte koruny na eura a zpět. Rozdíl? Často 10-15% mezi nákupní a prodejní cenou.

Ve finále se jedná o vysoce rizikovou, vysoce kolísavou investici, která má mizerné zhodnocení mírně nad úrovní inflace. 

Je dnes zlato levné nebo drahé? Je vhodná doba pro nákup?

Nedávno to rozebíral odborný časopis Fondshop. Analytici se v podstatě zamysleli nad tvrzením "Zlato si uchovává svojí hodnotu, za 20 let si za něj koupíš to samé, co dnes nebo před 20 lety.". Ona to není tak úplně pravda, obzvláště vzhledem k výše uvedené vysoké volatilitě. Stačilo dát do grafu vývoj reálné ceny zlata (nikoliv nominální). Překlad: kolik krav a bochníků chleba si koupím za jednu minci. Dnes si toho koupím za jednu minci cca 4x více, než před sto lety, ale třeba 2x méně, než v roce 1980. Kdo do zlata investoval před druhou světovou válkou, musel čekat 40 let, než se dostal na původní hodnotu. Než za tu minci opět koupil stejný počet krav a bochníků. To samé lidé investující v letech 1978-1988. Ti museli také čekat 25-30 let, aby se dostali na to, co vložili a dalších 10 let alespoň na mírný výnos. Ve srovnání právě s akciemi docela výsměch. Ve stejném období nenajdete úsek, kde byste na zisk čekali více, než 15 let.

Jinak zlato je dnes cca 2x-3x dražší, než bylo po většinu času v letech 1913-2003.

A ještě jedno porovnání. Kdybyste ještě před krachem na burze v roce 1928 vyměnili jednu krávu za zlato a po 90 letech zlato směnili zpět na krávy, měli byste krávy čtyři. Když byste tenkrát udělali zdánlivě největší pitomost a svojí krávu vyměnili za americké akcie (které následující rok zažily tu nejhorší krizi) a dnes to směnili zpět na krávy, měli byste doma stádo o zhruba 340 kusech!!!

Pro koho je tedy vhodné?

Byť já si stojím za tím, že nikoho takového neznám, je pravda, že opravdu bonitní klienti, kteří už mají různými způsoby zainvestovány jednotky až desítky milionů by mohli zlato použít jako doplněk portfolia. Třeba do 5% investičního majetku.

Závěr

Dejte si tedy pozor na lidi, kteří se živí převážně prodejem zlata či různých druhů investic do zlata. Ve finále se jedná o vysoce rizikovou, vysoce kolísavou investici, která má mizerné zhodnocení mírně nad úrovní inflace. Vzhledem k téměř nulové regulaci jsou však rizikové investice do zlata často prezentovány jako bezpečné spoření.

Jinak tímto článkem rozhodně neříkám "běžte a investujte do akcií", ani "vyhýbejte se zlatu obloukem". Spíše jsem chtěl poukázat na to, že lepší investovat na základě faktů z nezávislých zdrojů, informací od nezávislých konzultantů a analytiků, než na základě všeobecně uznávaých názorů, klišé a pocitů. A také jsem chtěl upozornit na minimální regulaci tohoto trhu a že prodejce zlata, kterého živí hlavně to, vám asi těžko doporučí jinou investici.